Přírodní park s atmosférou severoamerické divočiny vás provede tajuplnou přírodou plnou jezer, rozlehlých lesů a skalnatých útvarů. Park s rozlohou 283 km² a nejvyšší horou Vysoký kámen (738 m. n. m.) se nachází v jižních Čechách u státní hranice s Rakouskem na pomezí Čech, Moravy a Rakouska mezi městy Nová Bystřice, Slavonice, Český Rudolec a Kunžak. 

 

 

Česká Kanada je původně propagační název pro oblast Jindřichohradecka. Jeho autorem byl v druhé polovině 20. let 20. století jindřichohradecký rodák Jaroslav Arnošt Trpák, pražský novinář, esejista a propagátor aktivního života v přírodě.

 

Rozlehlou romantickou krajinu rybníků a lesů popsal J. A. Trpák v roce 1928 takto:

 

„přehlížíte nejromantičtější koutek české země, vlní se terén do kopců a tmaví se lesními porosty, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hustými lesy.

 

A kamkoliv pohlédnete, všude se lesknou rybníky, široké potoky, točí se řeky, lesnaté kopce řadí se za sebou v nekonečných řadách.“

 

 

 

Návštěvníci zde najdou velké množství turistických i cyklistických tras,

přírodních a kulturních památek, kde srdce České Kanady bije na

hradě Landštejně.

 

 

Sportovní využití

 

Česká Kanada je svým charakterem přírody ideální na turistické výlety, cyklisté ocení nespočet cyklistických tras, které navazují na rakouskou stranu a jeho pohraničí.

Pro milovníky golfu je u Nové Bystřice Golfresort Monachus, který patří již několik let mezi nejlepší golfové areály v České republice.

Adrenalin na vás čeká v bikeparku a svoji lezeckou techniku otestujete na Hamerských skalách. Ve Starém Městě pod Landštejnem je v provozu i lanový park pro děti a dospělé.

 

Doporčujeme Graselovy stezky – síť pěších stezek na pomezí Čech, Moravy a Rakouska v délce více než 180 km.

 

Turistické cíle České Kanady

SlavoniceMezi nejnavštěvovanější místa v hlavní turistické sezóně patří hrad Landštejn, renesanční město Slavonice, úzkokolejka s parními vlaky, rozhledna ve Valtínově, muzeum amerických veteránů v Nové Bystřici s pivovarem a zámkem.

Ve Slavonicích objevíte unikátní podzemí a renesanční domy, řopíky, mařížskou keramiku a dozvíte se, kudy vedla tzv. „železná opona“. Velkolepou kulturní akcí je filmový a hudební festival Slavonice Fest.

 

U Starého Města pod Landštejnem si projdete zaniklé obce, zavítáte k americkým bizonům, na hrad Landštejn i do jeho podhradí – Pomezí pod Landštejnem, kde původně stál hrad Landštejn.

 

Český Rudolec nebo také „malá Hluboká“, nádherný zámek, který čeká na svoji opravu, ochutnat zde můžete pivo z regionálního pivovaru nebo vyzkoušet pivní lázně.

 

 

V zimě, pokud je dostatek sněhové nadílky, jsou v přírodním parku upravovány běžecké trasy, lyže můžete projet v lyžařském areálu Hradiště u Nové Bystřice nebo si vyzkoušet sněžnice.

 

 

 

 

Turistické mapy

  • KČT (1:50 000), č. 78, Česká Kanada a Slavonicko
  • Shocart (1:50 000), č. 45, Jindřichohradecko, Česká Kanada

 

Cykloturistické mapy

  • KČT (1:100 000), č. 20, Jindřichohradecko
  • Shocart (1:60 000), č. 163, Jindřichohradecko, Česká Kanada

 

Okresní úřad v Jindřichově Hradci vydal 1.7.1994 vyhlášku o zřízení přírodního parku “Česká Kanada”.

O 10 let později vydal Jihočeský kraj nařízení č. 1/2004 ze dne 6.4.2004 o přírodní parku Česká Kanada s ohledem na přenesení kompetencí krajům o zřízení přírodních parků z důvodu zrušení okresních úřadů.