Doporučené publikace a mapy České Kanady
ZMIZELÉ ČECHY – ČESKÁ KANADA
Luděk Jirásko
Kniha historika Luďka Jiráska přivádí čtenáře do jednoho z nejromantičtějších koutů naší země, do takzvané České Kanady. Mnoho vesnic na území tohoto kraje po vyhnání německy mluvících obyvatel na konci čtyřicátých let 20. století zpustlo a nakonec zcela zmizelo z povrchu zemského. Česká Kanada je dnes ovšem místem, kam míří turisté z celé republiky, a to nejen na slavný hrad Landštejn, ale i do hlubokých lesů, k rybníkům a do malebných venkovských sídel a městeček. Úvodní text doprovází téměř dvě stovky unikátních archivních fotografií.
ČESKÁ KANADA, SLAVONICE A SLAVONICKO
Zdeněk Bauer
Na trojmezí jižních Čech, jižní Moravy a severního Rakouska leží oblast, které redaktor Národních listů J. A. Trpák ve 20. letech 20. století začal říkat Česká Kanada. Zvláště mezi turisty se název velice rychle ujal. Rekreantům učarovala oblast rozlehlých rybníků v členitém terénu východně od Jindřichova Hradce. Brzy však začali jezdit i do hlubokých lesů mezi Novou Bystřicí, Kunžakem, Českým Rudolcem a Slavonicemi. Kniha vás provede po zajímavých příbězích z dávné i nedávné historie této lokality. Přečtete si o pozoruhodném pozadí kolonizace pohraničí. Navštívíte místní archeologická naleziště i tajemné balvany ukryté v místních hvozdech. Setkáte se s nečekaně silným, ale skrytým spirituálním prostředím. Dozvíte se hluboké lidské příběhy i nečekané historické souvislosti z minulosti hradu Landštejna, zámku Český Rudolec, města Slavonice a dalších míst. Publikace vás zároveň provede po nejzajímavějších turistických lokalitách České Kanady, takže vám poslouží i jako užitečný cestovatelský bedekr. Nezbytnou pomůckou vám bude při návštěvě města Slavonice. V knize totiž najdete detailní výklad jednotlivých figurálních sgrafit na fasádách zdejších renesančních domů. Kniha splňuje všechny požadavky kladené na kvalitní populárně-naučnou literaturu a zároveň slouží i jako turistický průvodce. Součástí publikace je bohatý obrazový a mapový doprovod.
LOKÁLKOU DO ČESKÉ KANADY
Pavel Toufar
Českou Kanadou je označována příhraniční oblast mezi Slavonicemi, Novou Bystřicí a Kunžakem směrem na Jindřichův Hradec. Rozkládá se na rozloze zhruba 283 km2, na níž byl v roce 1994 vyhlášen Přírodní park Česká Kanada. Českou Kanadou procházejí značené turistické cesty a cyklostezky, ale také a především trať známé úzkorozchodné železnice, která vytváří výchozí osu nabízených knižních toulek. Přídavkem je nabídka zajímavého putování podél severní větve úzkokolejky již mimo oblast České Kanady, neméně však pohlednou a zajímavou krajinou. Kniha známého autora Pavla Toufara je další z nové řady turistických průvodců Toulky, v níž se spojuje rádce na putování často málo známými místy s jejich podmanivou krásou a bohatou historií.
NA KOLE S MICHALEM JANČAŘÍKEM – ČESKÁ KANADA
Michal Jančařík
Cykloprůvodce „Na kole Českou Kanadou s Michalem Jančaříkem“ obsahuje 10 cyklovýletů, 432 km tras, detailní mapy, grafikony převýšení a také přes 250 fotografií. Autor Michal Jančařík navazuje na úspěšnou prvotinu „Na kole Šumavou“. V cykloprůvodci vychází ze svých nesčetných zkušeností s územím tzv. České Kanady, které navštěvuje přes dvacet let a kde také natáčel několik dílů TV pořadu Cyklotoulky. Trojmezí Čech, Moravy a Rakouska je de facto nejjižnějším výběžkem Vysočiny a nabízí mírně zvlněnou krajinu protkanou balvany, rybníky a také řadou skvostných renesančních měst jako Jindřichův Hradec, nebo Slavonice.
ČESKÁ KANADA – PĚŠÍ TURISTICKÉ TRASY
Václav Petr
Dvacet nejzajímavějších pěších turistických tras obsahuje turistická příručka Česká Kanada edice S batohem po Česku. Kromě popisů tras jsou novinkou výřezy panoramatických map. Nechybí výškový profil túr, charakteristika jejich náročnosti a časový rozvrh. Každá trasa je doplněna fotografiemi. Kniha přináší i základní charakteristiku přírodních poměrů oblasti, přírodních zajímavostí, tipy na výlety a mapu regionu s vyznačením polohy popisovaných turistických tras.
