waldviertel


www.waldviertel.at/cs


{c2fb277f-02e5-066e-835e-cd91ca5f4eae}

Region Waldviertel spolkové země Dolní Rakousy navazuje na Českou Kanadu s rozsáhlou sítí turistických cest pro pěší, cyklisty včetně naučných stezek.

Příroda je zde velmi podobná České Kanadě, téměř nedotčená.

Turistické stezky Kautzenwww.kautzen.com

dobersbergDobersberg

Zámek Dobersberg pochází z doby před rokem 1570 s infocentrem a galerií a malým hasičským muzeem.Přírodní koupaliště v Dobersbergu najdete za městem směrem na Hohenau. Rybník s pozvolným vstupem, k dispozici jsou toalety, sprchy, kiosek s občerstvením, dětské hřiště a sportoviště. Přírodní park Thayatal Dobersberg se pyšní rozlohou 200 ha. Romantická cesta kolem Dyje vás přivede k malé ZOO s dětským hřištěm.


waidhofenWaidhofen an der Thaya

Waidhofen an der Thaya je okresní město, které se od roku 2003 pyšní největší evropskou voliérou ibisů skalních.


gross_sieghartsGross – Siegharts

Město Gross – Siegharts se nachází 9 km východně od města Waidhofen an der Thaya a navštívit můžete místní zámek Gross-Siegharts, který se pyšní nádherným rytířským sálem a freskami z doby kolem roku 1620 a místní textilní muzeum.


raabs-castleHrad Raabs

Nad soutokem obou Dyjí nad malým městečkem trůní na příkré skále hrad Raabs, který pochází z roku 1100 a je jedním z největších a nejdůležitějších opevnění na česko-rakouské hranici. Na ochozu máme pocit, jako bychom stáli na přídi lodi, která pluje do minulosti.  Dnes patří hrad nakladateli Richardu Pilsovi a jeho rodině. Nakladatelství „Bibliothek der Provinz“ („Knihovna provincie“) vydává mnohé oceněné knihy. Při každoročním srpnovém čtení poezie je veškerá pozornost věnována knihám.


zricenina-kollmitzZřícenina Kollmitz

Působivá zřícenina středověkého hradu Kollmitz u Raabs an der Thaya byla poprvé písemně doložena ve 12. století a dlouhou dobu sloužila jako hraniční opevnění proti Čechům. V průběhu let změnila několikrát svého majitele až nakonec v roce 1994 přešla do majetku města Raabs an der Thaya. Dvě věže zříceniny jsou přístupné – odsud se nabízí nádherný pohled do údolí Dyje.


drosendorfDrosendorf

V městečku Drosendorf se nachází zámek a náměstí zdobí domy s barokními fasádami. Dochovalo se zde 1,7 km městských hradeb, které přerušují 2 městské brány a ohraničují věže.


thaya-mestoThaya

V městečku Thaya najdete vlastivědné muzeum a muzeum zbraní, zaniklou středověkou vesnici Hard. Na řece Dyji je zřízeno přírodní koupaliště.


Karlstein

V Karlsteinu se nachází pozdně gotický hrad, který byl centrem protestantismu. V současné době je nepřístupný. V městě najdete muzeum hodin, které zde byly před 250 lety vyráběny a bylinkové centrum.


Heindenreichstein

Heidenreichstein (česky Kamýk), je obec v Rakousku v spolkové zemi Dolní Rakousy v okrese Gmünd vzdálený 22 km od Nové Bystřice a žije v ní okolo 4.100 obyvatel. Nejnavštěvovanější památkou je vodní hrad, evangelický kostel, gotický dům a zajímavostí je i restaurace Magic Jet a místní sýrárna. Na okraji města se nachází Přírodní park Heidenreichstein Moor (Dům bažiny), kterým prochází značená stezka kudy se návštěvníci dostanou k rašeliništím a  jsou zde k vidění i zajímavé formace kamenů.

 

hrad-heidenreichstein

Hrad Heindenreichstein

Ohromná stavba nacházející se na severozápadě regionu Waldviertel, bohatém na naleziště rašeliny, se může pochlubit hned dvěma superlativy: představuje největší dochovaný středověký vodní hrad v Dolním Rakousku a od svého vzniku (krátce před rokem 1200) nebyl nikdy dobyt nepřáteli. Zdi ve čtyř hradních křídel, tří nárožních věží a donjonu dosahuje tloušťky až čtyř metrů. Prohlídka třípatrového obytného křídla s točitým schodištěm a arkádami odhaluje obzvláště pozoruhodné vybavení interiéru, kromě jiného gotický nábytek, předměty denní spotřeby a portréty.

Hrad je otevřen od poloviny dubna do poloviny října vždy od úterý do neděle.

www.kinsky-heidenreichstein.at

wald_bahn


Waldviertlerská železnice

V polovině června 2001 byl znovu obnoven víkendový provoz železnice jako turistické infrastruktury.  Severní trasa úzkokolejné dráhy vede z Gmündu, přes Alt Nagelberg do Litschau, případně můžete přestoupit v Alt Nagelbergu na  Heidenreichstein. Jižní trasa vede z Gmündu do Gross Gerungs. V letní turistické sezóně jezdí parní i motorové vlaky. Přeprava jízdních kol je zdarma.

www.waldviertlerbahn.at


reingersReingers

U nejsevernějšího výběžku v Rakousku se nachází vesnice Reingers, která je nazývána “konopná vesnice” díky pěstování konopí pro průmysl. Najdete zde expozici a obchod s výrobky vyrobených z konopí včetně naučné stezky Po stopách konopí (informační tabule jsou v německém jazyce). V obci se nachází i Muzeum vysídlení.


litschauLitschau

V Litschau nedaleko Nové Bystřice najdete přírodní koupaliště  u rybníka Herrensee, rekreační vesnička Königsleitn, 18jamkové kompaktní golfové hřiště Herrensee a krytý plavecký bazén. V místě se nachází hrad-zámek, který je nepřístupný veřejnosti, kostel sv. Michaela a městské muzeum.

www.litschau.at


 • Muzeum Humanum Fratres
 • mapa_waldMuzeum zbraní Niederedlitz
 • Muzeum železnice Schwarzenau
 • Muzeum skleniček na kořalku Echsenbach
 • Muzeum odsunu Allentsteig
 • Muzeum modelů železnic Göpfritz
 • Muzeum císaře Františka Josefa Wienings
 • Muzeum Weikertschlag
 • Živé muzeum Kautzen
 • Thayatal Vitalbad (Raabs/Thaya)
 • Relaxační hotel Liebnitzmühle(Liebnitz)