Nejvýznamnější barokní památka v jižních Čechách

Barokní kostel ze 17.století, který stojí na místě původního vypáleného kostela s klášterem, je zasazen do rybniční oblasti a dominuje celému okolí.

 

 

Pod mohutným oltářem s postavami českých patronů v nadživotních velikostech a centrálním obrazem zobrazující Kristovu rodinu s Nejsvětější Trojicí z roku 1681 se nachází soutok tří léčivých pramenů stékajících se v potůček, který vyvěrá na povrch, v blízkosti kostela jako studánka. V legendách se mluví o moci pramenů, které mají mít léčivé účinky na oči.

 

 

 

 

Nejvýznamnější památkou v kostele je Strom života. Jedná se o dřevořezbu z jednoho kusu dřeva neznámého autora datovaná k roku 1720. Nyní je Strom života vystaven v Národní galerii v Praze.

 

 

 

 

Za dobrovolný příspěvek se v kostele dělají na objednávku prohlídky, při kterých se dostanete i do působivého klášterního podzemí. Se svíčkou v ruce tu lze projít několik desítek metrů chodeb, které údajně v minulosti měly vést až na hrad Landštejn. Další zajímavostí je, že kněžiště nebo někdy také chór je u většiny kostelů orientován na východ, ale v tomto kostele je neobvykle obrácen na západ.

Možnost prohlídky: telefon +420 602 703 007

(denně od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00 hodin)

 

 


KUDY SE TAM DOSTANETE