Tajemný systém gotických chodeb a sklepů

http://www.shslavonice.cz

 

Pod převážnou většinou domů na dolním náměstím Míru a Horním náměstí města Slavonice se rozprostírá poměrně členitý a doposud ne zcela zmapovaný systém středověkých podzemních chodeb.

 

 

Slavonické podzemí je jednou z nejstarších částí města a pravděpodobně souvisí s gotickou zástavbou z 13. století. Podzemní kobky zasahují až pod náměstí, což napovídá tomu, že původní náměstí bylo menší, obestavěné většinou dřevěnými domy. Slavonická Stavební huť zpřístupňuje část podzemí pro veřejnost od roku 1998. Vybrat si je možno ze dvou prohlídkových tras, podle jejich náročnosti.

 

  • krátká trasa je dlouhá 130 m celkem a projdete ji za 20 minut (vstupné 60 Kč dospělí, 40 Kč děti – studenti – senioři a vojáci)

 

  • delší trasa měří 300 m a prohlídka trvá zhruba jednu hodinu (vstupné 80 Kč dospělí, 60 Kč děti – studenti – senioři a vojáci)

OTEVŘENO

květen

sobota a neděle od 11.00 do 13.00 hodin

červenec a srpen

denně od 9.30 do 17.00 hodin

Slavonické podzemí patří mezi jedny z nejmenších veřejnosti nabízených podzemních prostor. Průměrný profil chodeb je zhruba 150 cm na výšku a 50 cm na šířku. Vzhledem k tomu, že místní podzemí je funkční gotický odvodňovací systém – voda stále protéká, dostanete gumáky a pláštěnku.

Provozovatel: Stavební huť Slavonice

  • telefon: +420 777 038 978
  • e-mail: podzemi@shslavonice.cz