Středověká vesnice

V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem p. L. byly objeveny a odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag

Ves byla založena koncem 13. století na místě staršího osídlení snad z 11. století. Vesnice se skládala z šestnácti usedlostí, mlýna, hospodářských budov, sklepů a podzemních chodeb (lochy), které sloužily jako skrýše (až 30 m dlouhé). Zanikla zřejmě za husitského vpádu roku 1423 a již nikdy nebyla obnovena. Pfaffenschlag je volně přístupný.

49°0’52.455″N 15°18’13.375″E

 

Výzkum odkryl základy 16 obytných stavení a řadu předmětů (kovová radlice, srpy, lopatka, kosy atd.). Roubené domy většinou šprýcharového typu byly postaveny ve dvou rovnoběžných řadách, podélnou osu tvořil Slavonický potok. Domy byly rozmístěny tak, aby měly co nejblíže ke zdroji vody.

 

Pověst

Pověst ovšem vypráví o tom, že vesnici rozbořili až Švédové za třicetileté války. Před blížícím se nebezpečím vesničané ukryli cennosti do máselnice, kterou spustili do studny. Od té doby prý každou půlnoc vyjíždí ze starého domu ve slavonickém Dolním rynku přízrak formanského vozu. Dorazí ke kostelu, otočí se kolem morového sloupu a Dačickou bránou vyrazí ze Slavonic. Dojede k Máselnicové studánce, kde zmizí. Prý bude jezdit tak dlouho, dokud poctivý slavonický občan, znalý staré formule, na Květnovou neděli poklad ze studánky nevyzvedne.

 


Kudy se tam dostanete